» تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .
مقاله تاریخ تحلیلی صدر اسلام مهدی حسنی 1397/06/26 دسته بندی : علوم انسانی 0

مقاله تاریخ تحلیلی صدر اسلام

این مقاله در 15 صفحه و در قالب فایل قابل ویرایش word تهیه و تنظیم شده است که در زیر فهرست مطالب را می توانید مشاهده کنید :

پیش گفتار. 3

واژه تاریخ و تعریف آن. 3

تاریخ نقلى.. 4

تاریخ علمى.. 4

فایده تاریخ.. 4

اعتبار و ارزش داده‌هاى تاریخ.. 5

فلسفه تاریخ.. 5

اصول و سنن حاکم بر تاریخ.. 6

عوامل محرک تاریخ.. 7

تاریخ بر پایه نژاد. 8

تاریخ بر پایه قهرمانان. 8

نظریه اقتصادى تاریخ.. 8

اهمیّت و ارزش تاریخ اسلام. 9

تاریخ نگارى در اسلام. 9

شعبه‌هاى تاریخ نگارى اسلامى.. 10

انگیزه‌هاى گرایش و اهتمام مسلمانان به تاریخ نگارى.. 10

برخى از مشهورترین مورخان مسلمان. 10

مورخان معاصر. 11

معنا و پیشینه شرق شناسى.. 11

منابع و مآخذ

قسمتی از متن :

پیش گفتار

عالمان و اندیشمندانى که درباره تاریخ به اندیشه و پژوهش پرداخته اند، هریک از زاویه اى خاص به تاریخ نگریسته و فوایدى را براى تاریخ و ضرورت مطالعه آن برشمرده اند. از امورى مانند پندگیرى و عبرت آموزى، درس ناپایدارى ملک و مقام، آشنایى با چگونگى زیست پیشینیان، اصلاح مسیر آینده با توجه به راه طى شده به عنوان فواید تاریخ یاد شده است. در مقابل، افرادى نیز بر بى فایده بودن تاریخ به دلیل ملال انگیزى، بازگویى یک سلسله حوادث تکرارى یا تصادفى غیرمتعلق به زمان حاضر و... معتقدند.

انصاف آن است که تاریخ نیز یک علم است و سود و زیان آن همانند علوم دیگر به نوع بهره گیرى و تلقى از آن بازمى گردد. اگر تاریخ را یک مجموعه اطلاعات مهر و موم شده ثابت انگاریم و تاریخ دان را مانند راهنماى یک دیرکهن بدانیم که همواره واژگانى را طوطی وار براى بازدیدکنندگان تکرار مى کند، طبعاً از آن جز پاره اى اطلاعات از زوایاى تاریخ و رخدادهاى آن چیزى برنخواهیم گرفت. در مقابل، اگر به آن به عنوان آئینه تمام نماى زیست بشر بر روى زمین بنگریم و حظّ وبهره خود را به صورتى کاربردى از آن برگیریم و پهنه تاریخ را به عنوان گستره زندگى انسان و کنش و واکنش هاى ثبت شده در تاریخ را آزمون و خطاى زندگى آدمى بدانیم، از جستوجو در این اقیانوس بى کران به گوهرهاى شب چراغى دست مى یابیم که راه پر فراز و نشیب آینده را برایمان روشن کرده، زندگى گذشتگان را کوله بار و توشه راهِ پیش روى بشر قرار خواهد داد. خرید و دانلود | 2,000 تومان
نوع محصول : word
تعداد صفحات : 15
حجم محصول : 152.46KB
تعداد خریدهای موفق : 0

گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط